Demeç Savaşları!

Demeç Savaşları!

Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi sonrası iki kulüp arasında demeç savaşı yaşandı. Beşiktaş'ın derbide Süleyman Seba'ya küfür edildiği açıklamasına Fenerbahçe'den sert yanıt gelirken, siyah-beyazlılar da aynı şekilde ezeli rakiplerine karşılık verdi.

Beşiktaş'ın yaptığı 'küfür' açıklamasına Fenerbahçe'den sert cevap geldi. Sarı Lacivertliler, Beşiktaş'ın Süleyman Seba'ya edilen küfürlerden ötürü 'Özür bekliyoruz' açıklamasını "Derbiyi mağlubiyetini unutturma çabaları" olarak yorumladı. Fenerbahçe ayrıca açıklamasında başkan Aziz Yıldırım ve Seba'nın birlikte çekilmiş fotoğrafını da kullandı. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra ise Beşiktaş, Fenerbahçe'ye yanıt verdi ve demeç savaşlarını sürdürdü.

İLK AÇIKLAMA BEŞİKTAŞ'TAN

Beşiktaş, Fenerbahçe'den özür bekliyor...

Beşiktaş'ın açıklamasında, Fenerbahçe ile oynadığıkları derbi maçta, Türk futboluna mal olmuş, herkes için ortak bir değere dönüşmüş olan kulüp onursal başkanı Süleyman Seba'ya edilen küfürlerin, başta Beşiktaş Camiası olmak üzere, tüm sporseverleri yaraladığı belirtilirken, sarı-lacivertlilerden özür beklenildiği belirtildi.

"Fenerbahçe Spor Kulübü yönetiminin, Süleyman Seba'nın manevi şahsında Beşiktaş Camiasından özür dilemesini bekliyor ve bunun tekerrür etmemesi konusunda gerekli önlemleri almasını talep ediyoruz" denilen açıklamada, "Kulübümüz, Süleyman Seba'ya edilen küfürler nedeniyle, gerek Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), gerekse 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine dair kanun çerçevesinde bu konunun takipçisi olacaktır" ifadeleri kullanıldı.

FENERBAHÇE'DEN CEVAP!

"Seba üzerinden çirkin çaba..."

Beşiktaş Kulübü, derbinin ardından yazılı bir açıklama yapmış ve maç sırasında Onursal Başkan Süleyman Seba'ya edilen küfürler nedeniyle Fenerbahçe Yönetimi'ni özür dilemeye çağırmıştı. 
  
Beşiktaş'ın açıklamasında, "Fenerbahçe Spor Kulübü yönetiminin, Süleyman Seba'nın manevi şahsında Beşiktaş Camiasından özür dilemesini bekliyor ve bunun tekerrür etmemesi konusunda gerekli önlemleri almasını talep ediyoruz" denilmişti.

Beşiktaş'ın bu açıklamasına Fenerbahçe'den yanıt gecikmedi. Sarı lacivertli cepheden gelen açıklamada, Beşiktaş Yönetimi'nin talebi "Mağlubiyeti kendi camialarına unutturma yönünde beyhude bir çaba" diye nitelendirildi.
 
"Açıklamaya imza koyanlar, Rahmetli Seba üzerinden hem başarısızlıklarının üzerini örtme gibi çirkin bir çaba çerisine girmekte, hem de sözde hassasiyetlerini kendileri hiçbir noktada göstermemektedirler" denilen açıklamada; futboldaki derbiden bir gün önce, Beşiktaş-Fenerbahçe kadın basketbol maçında yaşananlar hatırlatıldı: "Bunun en çarpıcı ve yakın örneği ise, dünkü futbol maçından henüz 1 gün önce oynanan Beşiktaş-Fenerbahçe Kadın Basketbol maçında, Başkanımız ve kulübümüze edilen, hem salondakilerin hem de televizyonları başında maçı takip edenlerin dakikalarca dinledikleri ağır küfürlere hiçbir tepki verilmemesi, bu durumdan adeta zevk alırcasına olaya seyirci kalmalarıdır. Beşiktaş’ın oynadığı tüm karşılaşmalarda, müsabaka kulübümüzle ilgili olsun ya da olmasın, Başkanımıza ve camiamıza edilen toplu küfürler tüm sporseverlerin bilgisi dahilindedir"

Süleyman Seba'nın Fenerbahçe camiası için hiçbir zaman unutulmayacak bir değer olduğu ve bu değerin hiçbir tezahürat ya da söylemle zarar göremeyeceği de vurgulanırken; açıklama şöyle noktalandı: "İlgili kulübe verebileceğimiz en faydalı tavsiye, yaşadığı dönemde kulübümüz kadar sahip çıkamadıkları Rahmetli Seba üzerinden kendi başarısızlıklarını örtme gayreti yerine, takımımızın aldığı haklı galibiyeti tebrik etmeleri ve yaratmaya çalıştıkları yapay gündemlerle kamuoyunu manipüle etme çabalarından bir an önce vazgeçmeleridir."
 
BEŞİKTAŞ'TAN CEVAP GECİKMEDİ!

"Fenerbahçe küfrü sahiplendi"

Beşiktaş ile Fenerbahçe arasındaki "Süleyman Seba" polemiğinde 3. perde! Beşiktaş'ın "özür talebi" ve Fenerbahçe'nin "Beşiktaş yenilgiyi unutturmaya kılıf arıyor" yanıtından sonra siyah beyazlılar bir açıklama daha yayınladı.

Açıklamada Fenerbahçe Yönetimi'nin ayıbı telafi etmek yerine küfrü sahiplendiği ve meşrulaştırdığı belirtilerek "Yapılan açıklamadan sonra Fenerbahçe yönetiminin fair-play'den artık söz etmesi sadece bir yalandan ibarettir" denildi.

Beşiktaş'ın açıklaması şu şekilde:

"Türk spor kamuoyunun en saygın ismi Onursal Başkanımız merhum Süleyman Seba'ya, maçın son dakikalarında koro halinde küfür edilmiştir.
 
Fenerbahçe Spor Kulübü'nden beklenen suret-i hakta, Seba dostu görünümlü bu yönetimin utanması ve  bu ayıbın telafisi yönünde adım atmasıydı.
 
Ancak Fenerbahçe yönetimi yaptığı açıklama ile küfrü meşrulaştırmayı ve küfrü sahiplenmeyi seçmiştir.
 
Hiçbir sportif başarı tribünlerde kin, nefreti desteklemenin ve rakiplerin sembol isimleri ve değerlerine küfretmenin kamuflajı olamaz.
 
Yapılan açıklamadan sonra Fenerbahçe yönetiminin fair-play'den artık söz etmesi sadece bir yalandan ibarettir.
 
Bu esef verici açıklamayı sahiplenen Fenerbahçe yönetimini vicdanlarıyla başbaşa bırakıyoruz."

(Ntvspor)

BENZER İÇERİK

Eh aslında geçen hafta veda kesinleşmişti de işte yine de bir umut bekledik....
Başlığa cevabım, güzelmiş. Ve fakat hala golcü değil de santrafor diyoruz. Hala...
Göztepe deplasmanında 3 puan alındıktan sonra gidilen Alanya’da beraberlik aldı...
Maç yazısı yine geç çıktı ama zaten içinde maç yok. Hem bir de doğum günümdü...
Seviyoruz ya futbolu, işte romantikliği de burada başlıyor. Taraftar olmak...
burası Paris olabilir
Güzel şeydir bisiklete binmek. Neredeyse her çocuk, sınıf geçince alacağı...

Aforizma

Önce sola çektim, o da sola geldi. Sonra sağa çektim, o da sağa geldi. Sonra tekrar sola çektim ve o sosisli almaya gitti.

Zlatan İbrahimoviç

ÜYELİK

Güncel

Spor Toto Süper Lig'in lideri Beşiktaş'ta bu sezon gösterdiği performansla, eski günlerine...
Beşiktaş, ligin bitimine 3 hafta kala 73 puanla zirvenin tadını çıkarıyor.   Zor geçmesi...
Beşiktaş'ta 3'er sarı kartı olan Gomez ve İsmail gibi Kayseri maçını hasarsız...
“Gereksiz bir şekilde topa çok fazla sert vurdum ve atışı gole çeviremedim. Bu son olsun... Bir...
“Yarışta ipler elinizde mi” sorusuna, Güneş’ten ilginç çıkış: "Biz ip atlamıyoruz, top oynuyoruz....