BASEL

BASEL

Udinese kulübü uzun yıllardır Güney Amerika’da oyuncu izleme konusunda uzmanlaşmış durumda. O bölgede konumlandırdığı “scout” ekibi, sadece saha içi performansını değil, aynı zamanda oyuncunun günlük hayatı hakkında da ciddi fikir sahibi olup transferi saha içi verilerle de gerçekleştirmekte. Pozzo ailesinin sahip olduğu diğer 2 kulüple sayesinde de (Watford ve Granada) bu yeni transferleri sadece İtalya’da değil, İngiltere ve İspanya’da da görücüye çıkartma/maç tecrübesi kazandırma lüksüne sahip.  Eskisi kadar popüler olmasa da, Udinese hala doğru hamleleri yapabilmenin peşinde.

Udinese kulübüyle bölgesel tarama bazında benzerlikler göstermekle kalmayıp sattığı oyuncular sayesinde kasasına ciddi nakit girdisi sağlayan bir başka Avrupa kulübü daha var; FC Basel.  Basel sadece İsviçre’de mukim yetenekli göçmenlerden değil, Kuzey Afrika’da gerçekleştirdiği futbolcu taramasından da ciddi şekilde beslenmekte. Basel kulübü, Mısır’ın Arab Contractors kulübünden 2012 yılında 2,500 bin € bedelle Mohamed Salah’ı, 2013 yılında ise Mohamed Elneny’i yaklaşık 1 milyon € bedelle transfer etmişti. Basel  Mohamed Salah’ı  16,500 bin € bedelle Chelsea ‘ye, Elneny’i ise 12,500 bin € bedelle Arsenal’e sattı. Basel’in bu iki oyuncunun satışından kasasına koyduğu para 25,500 bin € civarında.  Bu transfer başarısı ise Basel kulübünün elini  haliyle Mısır ve Kuzey Afrika piyasasında oldukça kuvvetlendirmiş durumda. Kariyer basamağı olarak İsviçre’yi tercih edecek olan oyuncular olası transfer teklifinde muhtemelen Basel kulübünü ilk tercih olarak göreceklerdir. Basel’in son transferi sağ bek Omar Gaber de bu oyunculardan bir tanesi. Basel’e gelmeden önce Salah’la konuştuğunu ve Salah’ın kendisine “ İsviçre ligini özellikle İngiliz ve Alman kulüplerinin yakından takip ettiğini, büyük bit transfer hamlesi için Basel’in ciddi bir şans olduğunu” söylediğini belirtiyor. Gaber için Basel’in ödediği bonservis bedeli ise1,650 bin €. Tabi ki bu transfer hamleleri okunduğu/yazıldığı kadar kolay değil. Öncelikle belirli bir bölge seçip, o bölgede doğru teşhis ve tespiti yapabilecek doğru elemanları o bölgede konumlandırmak gerekmekte. Bunun için de sadece vizyon değil, kararlılık ve sabır lazım.

Girizgahı bu kadar uzun tutmamın sebebi ise bu topraklarla alakalı. Basel örneğinde olduğu gibi, Süper Lig oynayan bir kulübümüz de bir ülkeden transfer ettiği oyunculara zamanında değer kazandırıp, satışlarından ciddi kar elde etmiş durumda. Yeni yönetimleri bu meseleyi idrak etmiş olmalı ki, transfer için radarlarını o ülkeye . özellikle de 2.ligine çevirmiş durumda; Bursaspor.  2011-2012 sezonunda Nancy kulübünden Alfred N’Diaye’yi  2,800 bin € bedelle transfer eden Bursaspor oyuncuyu 2012-2013 sezonu ara transfer döneminde 4,700 bin € bedelle Sunderland kulübüne satmıştı. N’Diaye Bursaspor’a gelirken Fransa U21 takımının kaptanı apoletini taşıyordu. 2014-2015 sezonunda ise Bursaspor Sochaux kulübünden Cedric Bakambu’yu 1,800 bin € bedelle transfer etti. Bakambu da aynı N’Diaye gibi kaptanlık yapmasa da Fransa alt yaş milli takımlarında oynamış fakat son vuruş sıkıntısı yaşadığı için gözden düşmüştü. Bakambu, Bursaspor ve Şenol Güneş sayesinde özellikle son vuruş sıkıntısını giderip İspanyol Villareal’e 7,500 bin € bedelle transfer oldu. N’Diaye ve Bakambu’nun yakın geçmiş zaman transfer hikayeleri Salah ve Elneny ile Basel Bursaspor ekseninde oldukça benzerlik göstermekte. Bursaspor’un özellikle Fransa 2.ligine (Ligue 2 ) yönelmesinde ana etmenin bu olduğunu sanmıyorum ama Bursaspor’lu yöneticiler eğer farkına varırlar ise bu 2 hikayeyi ciddi bir avantaja çevirebilir. Transfer görüşmelerini sonuçlandırmak için sadece paraya değil, bazen kuvvetli ve yaşanmış gerçek hikayeye de ihtiyacınız vardır. Bursaspor’un kasası o kadar sağlam olmayabilir ama Fransa’da talip olduğu oyunculara anlatabileceği 2 önemli ve yaşanmış hikayesi var. 

Burada mesele hikayeyi kimin anlatacağı. Öyle hikayeler vardır ki, anlatıcı kötüyse hikaye gazı kaçmış içeceğe döner. Doğru futbol aklı ile Bursaspor, hikayesini  Bursa ile özdeşleşen içecek ile konumlandırabilir; Gazoz olma Efsane ol…

Makale tipi: 

BENZER İÇERİK

Maç Cuma akşamı oynandı ve ben maç yazısını aşırı sıvı alımından dolayı ertesi...
Hayatımda gördüğüm en sıkıcı Dünya Kupasıydı, hala da öyle. Bütün takımlar...
Meksika ’86 denince ilk aklıma gelen Maradona oluyor. Maradona’nın büyüklüğünü...
  İşte en çok sevdiğim, en iyi hatırladığım kupaların ilki. İlk göz...
Capo 11 yaşında. En az hatırladığım Dünya Kupasıdır. Maçlar bizim saate göre...
Her dünya kupasında ille kupanın tarihini anlatan belgeseller, kitaplar...

Aforizma

Adalet zengin bir hazinedir, günü gelince herkese lazım olur.

Şenol Güneş

ÜYELİK

Güncel

Beşiktaş, ligin bitimine 3 hafta kala 73 puanla zirvenin tadını çıkarıyor.   Zor geçmesi...
Beşiktaş'ta 3'er sarı kartı olan Gomez ve İsmail gibi Kayseri maçını hasarsız...
“Gereksiz bir şekilde topa çok fazla sert vurdum ve atışı gole çeviremedim. Bu son olsun... Bir...
“Yarışta ipler elinizde mi” sorusuna, Güneş’ten ilginç çıkış: "Biz ip atlamıyoruz, top oynuyoruz....
Süper Lig'in 31. haftasında Kayserispor'u 4-0'la geçen Beşiktaş, bitimine 3 hafta kala 73 puanla...