BERABER BİR RESİM ÇEKTİRDİK

BERABER BİR RESİM ÇEKTİRDİK

Galatasaray-Çaykur Rizespor maçının ertesinde gazete sayfaları Galatasaray’ın saha yerleşiminden ziyade, o gün kadroda olmayan futbolcuların tribündeki yerleşimiyle ilgilenmiş, Selçuk,Wesley ve Sabri’nin tribünde birbirlerinden uzak oturmalarından sebep çeşitli anlamlar çıkartmaya çalışmıştı. Gazetecinin işi zaten haber çıkartmak, bu konuda onlara kızmayıp yaptıkları işe saygı duysak da, katıltmamız da mümkün değil.

Herhangi bir spor kulübünde oyuncuların, personelin birbirleri ile en üst düzeyde iyi geçinmesini beklemek, ki bu zaten yazılı olmayan kurallara aykırı zira insanın doğasında sürekli rekabet var, sürekli aynı karede olmalarını istemek hayalcilik. Öncelikle rekabet konusunu ayrı bir parantez açarak değerlendirelim; Ünalan –Uzunçayır metrobüs-metro veya Gayrettepe metrobüs-metro parkurunda yürürken bile arkanızda hızlı adımlar hissederseniz siz de adımlarınızı hızlandırırsınız zira yürüyen merdivenlere kadar geçilmek istemezsiniz. Doğamızda var olan rekabetin en fazla ortaya  çıktığı yerler işte bu parkurlar. Şu an kafanızda canlandıramıyorsanız denemek ve veya gözlemlemek hem bedava hem de fazla zaman alacak bir sosyolojik vaka değil.

Endüstriyel futbolun ve sosyal medyanın hakim olduğu günümüzde elbette en gözde kulüplerin oyuncularının bir araya geldiği yemek,tanıtım vb aktiviteler olmakta , bu aktivitelerden resimler paylaşılarak “takım olma” duygusu sadece o kulübün taraftarına değil, rekabet halinde olduğu diğer kulüplere ve kamuoyuna da verilmekte lakin iş insan doğasına geldiğinde o renkli resimlerdeki gülücükler yerini siyah beyaz düşüncelere de bırakmakta. İşte bu noktada ben işleri karıştırdığımıza inanıyorum.

Galatasaray veya başka kulüplerin oyuncuları, kaptanları dost olmak, tribünde beraber oturmak zorunda değil. Bu mecburiyetlerin olmadığı yerdeki sorumlulukları bambaşka;  hizmet ettikleri ambleme saygılı olmak ve gerektiğinde en iyi şekilde temsil etmek.  Kevin Costner’ın oynadığı “Draft Day” isimli filmin bir anekdotu oldukça kafa açıcıdır. Kevin Costner sorumlu olduğu futbol takımı için 2 oyuncu arasında kalmıştır. İstatistiklerin 1.sırada gösterdiği oyuncu ile ilgili aklında soru işaretleri vardır ve kulübünün özel dedektifini/araştırmacısını bu oyuncu hakkında saha dışı bilgiler toplaması için görevlendirir. Karar günü geldiğinde dedektifin verdiği bilgi kararını kesinleştirir; oyuncunun doğum gününde bir mekanda olaylar çıkmış ve polis/şerif mekandaki herkesi karakola götürmüştür. Karakola gidenler yani doğum gününe katılanlar arasında oyuncunun takım arkadaşlarından bir kişi bile bulunmamaktır.

Sabri yani Galatasaray takımının kaptanı 3 kupa ile biten sezonun sonunda takımın 2.kaptanı Selçuk İnan ‘ın düğününe katılmadı –ki Sabri eşinin dedesinin vefatından sebep katılmadığını belirtti ama gerektiğinde yakınlarını kaybetse de sahaya çıkıp 90 dakika oynayan futbolcular için bu çok geçerli bir mazeret değil-  Bu büyük protokol hatasına rağmen Galatasaray yönetimini temsilen hangi kriterlerle Florya sorumlusu yapıldığını bilmediğimiz Mehmet Özbek 5 dakika içerisinde Sabri ile yeni sözleşme imzaladı. Mehmet Özbek veya başka bir profesyonel, yönetici “Draft Day”  filmini izlemiş olsa, bu sözleşmeyi imzalamaz ve hizmetleri için Sabri’ye teşekkür ederdi.

Tribünde veya sosyal hayatlarında zamanı beraber geçirme zorunluluğu olmayan insanların ortak noktası beraber mücadele verdikleri olgunun içinde her şartta iyi resim vermek. Galatasaray’da  ise aklımıza ilk gelen Bedri Rahmi’nin dizeleri oluyor ve bu dizler sahada oynanan futboldan daha büyük problemler olduğu gerçeğini ortaya çıkarıyor.

Yaşımı yaşına kattım doksan çıktı

Canımı canına kattım noksan çıktı

Beraber bir resim çektirdik

Bombok çıktı

Etiketler: 
Makale tipi: 

BENZER İÇERİK

Maç Cuma akşamı oynandı ve ben maç yazısını aşırı sıvı alımından dolayı ertesi...
Hayatımda gördüğüm en sıkıcı Dünya Kupasıydı, hala da öyle. Bütün takımlar...
Meksika ’86 denince ilk aklıma gelen Maradona oluyor. Maradona’nın büyüklüğünü...
  İşte en çok sevdiğim, en iyi hatırladığım kupaların ilki. İlk göz...
Capo 11 yaşında. En az hatırladığım Dünya Kupasıdır. Maçlar bizim saate göre...
Her dünya kupasında ille kupanın tarihini anlatan belgeseller, kitaplar...

Aforizma

Topa sol ayağıyla vuramaz, kafa vuruşu yapamaz, top çalamaz ve öyle çok da gol atmaz. Bunların dışında fena değildir. (David Beckham için)

George Best

ÜYELİK

Güncel

Beşiktaş, ligin bitimine 3 hafta kala 73 puanla zirvenin tadını çıkarıyor.   Zor geçmesi...
Beşiktaş'ta 3'er sarı kartı olan Gomez ve İsmail gibi Kayseri maçını hasarsız...
“Gereksiz bir şekilde topa çok fazla sert vurdum ve atışı gole çeviremedim. Bu son olsun... Bir...
“Yarışta ipler elinizde mi” sorusuna, Güneş’ten ilginç çıkış: "Biz ip atlamıyoruz, top oynuyoruz....
Süper Lig'in 31. haftasında Kayserispor'u 4-0'la geçen Beşiktaş, bitimine 3 hafta kala 73 puanla...