Bisiklet

Bisiklet
burası Paris olabilir

Güzel şeydir bisiklete binmek. Neredeyse her çocuk, sınıf geçince alacağı bisikletin hayalini kurar. Küçücük yaşlarda konforun simgesi, uzak arkadaşlara hızlıca ulaşmanın yoludur bisiklet. Arkadaşlara hava atmanın yollarından biridir, unutmamak lazım.

 

Düzayak şehirlerde, kasabalarda en ucuz ulaşım aracıdır, bir de kışlar uzun sürmüyorsa. İstanbul gibi büyük ve yokuşu bol yerlerde zordur elbette, İstanbul2da araba kullanmak bile zor gerçi. Ben scooter motosiklet kullanıyorum yazları, 7-8 km. yol yapıyorum her sabah ve akşam, nispeten trafiği az olan bir bölgede, burnumdan geliyor. Bisikleti hiç düşünemiyorum.

 

Halbuki, Avrupa’da o kadar yaygın ki.  Paris’in göbeğinde Seine nehrinin kıyısından giden ana caddelerde, veya Champs Ellysse’de akan trafiğin ortasından giden bisikletler görmek mümkün. Kaç kez arkasından durup bakmıştım, “acaba ne zaman düşürecekler” diye, ama hiç göremedim. Medeniyet mi, yoksa bisikletliyi koruyan yasalar ve verilen büyük cezalar mı, Parisli’leri bisikletliye karşı saygılı olmaya iten?

 

Her neyse, güzeldir bisiklet. İstanbul’da ya sitenizin içinde bineceksiniz, ya da Adalar’da. Adalar zaten güzeldir, bir de bisikletle gezerseniz daha da güzeldir. Zaten ya yürüyeceksiniz, ya faytona bineceksiniz ya da bisiklete, fazla seçeneğiniz yok.

 

En güzeli 2 kişilik tandem denen bisikletlerden kiralayın bence. Hiç pahalı da değil, kaç lira olduğunu hatırlamıyorum ama. İki kişiden biri bilse yeter bisiklete binmeyi. Ama Aya Yogi’nin eteğine gelince bırakacaksınız parka mecburen. Gerçi ben kilisede çalışan çocuklardan birinin yukarıdan aşağıya yıldırım gibi bisikletle indiğini de gördüm. Büyük ihtimalle eliyle çıkarmıştır bisikleti yukarı, ama o hızla inilir mi yahu, bir taşa çarpsa aşağıdan parçalarını toplarlar.

Faytonlarda kullanılan atların yaşadığı eziyet de artık deşifre olduğuna göre 2 kişilik bisikletlerden kiralamak mantıklı. İstediğiniz yerde durursunuz, rüzgarın yüzünüze çarpmasının keyfini çıkarırsınız. En yakın zaman 23 Nisan gözüküyor Ada Turu için. İlk seferinde sanırım Büyükada’ya gideriz, ama bu yaz kesinlikle bir Heybeli yapıp Uğur Köken’i ziyaret edeceğiz.

 

Çocukluğumun en önemli parçalarından biridir bisiklet futbol topuyla birlikte. Hatta topu arkadaki tel zamazingoya tutturup uzak mahallelere maça giderdim. Ön tekerleğin iki yanına küçük üçgen bayraklar takılır, bir tarafı sarı-kırmızı bir tarafı Türk Bayrağı. Bayrak maçlarının amacıdır işte o bayraklar. Kazandığın bayrakları evde koleksiyon yaparsın, “ben de 7 tane var olum, sen de kaç tane var” diye hava atarsın diğer mahallelere. O zamanlar da kaptan olunca hep bendeydi bayraklar. Ah işte, ufakken kıymetini bilmediğimiz şeylerden biri daha. Kim bilir nerelerde kayboldu çocukluk hatıralarım. 

 

İlkokula giderken tutturmuştum bisiklet diye, aldılar sonunda sağ olsunlar. Sorun şu ki, babam bilmiyor bisiklete binmeyi. Aslında o yüzden almak istemiyor, biliyor düşe düşe öğreneceğimi. Nitekim öyle de oldu, Yedikule’nin marul tarlalarının yanındaki yollarda öğrendim, yeri öpe öpe. Arkadaşlar da acımasız, arkadan ittiriyorlardı hadi böyle öğrenilir diye. 10 metre git sonra yeri öp. Öğrendik çok uzun sürmeden.  Bazen de 15-20 bisikletli terör estirdik yollarda. Samatya’nın dimdik yokuşunu çıkmaya çalıştık, son adımda illa ki pes ettik çocukluğumuzda. Ne Topkapı, ne Aksaray, ne Fındıkzade, ne Fatih kaldı, hepsi bisikletin ince tekerlekleri altında ezildi.

 

Müthiş bir bacak adalesi yapma aracıdır bisiklet. Neredeyse bütün bacak kaslarımı bisiklet sayesinde yaptım. Bu yüzden hala bile, belime olan pantalonların bacakları dar olur biraz. 

Makale tipi: 

BENZER İÇERİK

Ercan Taner’in maçın bitişini haber veren anonsu buydu, 3-1 kazanıyor...
forma yanlış olmuş aslında akbilspor forması olması lazımdı
Sinirliyim gençler. 20 yıllık galibiyetsizliğe falan değil, şampiyonluğun...
Şampiyon olmak istiyorsan ki Galatasaray istiyor, puan kaybı yapmaması lazım....
Bu dünyada sadece iki takım tutuyorum. Biri Galatasaray diğeri Türk Milli...
Tabii maç bitince hastası oluyoruz yoksa oyun devam ederken sinirden, sigaradan...
90+5’te gelen gol şampiyonluk habercisi olabilir. Öldük öldük dirildik maçı...

Aforizma

Okullarında bulunan tüm potaların altına otopark yapılmış bir ülke için basketbol şampiyonasında final oynama büyük başarıdır.

Cenk Akyol

ÜYELİK

Güncel

Spor Toto Süper Lig'in lideri Beşiktaş'ta bu sezon gösterdiği performansla, eski günlerine...
Beşiktaş, ligin bitimine 3 hafta kala 73 puanla zirvenin tadını çıkarıyor.   Zor geçmesi...
Beşiktaş'ta 3'er sarı kartı olan Gomez ve İsmail gibi Kayseri maçını hasarsız...
“Gereksiz bir şekilde topa çok fazla sert vurdum ve atışı gole çeviremedim. Bu son olsun... Bir...
“Yarışta ipler elinizde mi” sorusuna, Güneş’ten ilginç çıkış: "Biz ip atlamıyoruz, top oynuyoruz....