Biz Değişmedikçe

Biz Değişmedikçe

Her sporsever için güzeldir hafta sonları. Cumartesi sabahı kahvaltını yaparken açarsın o haftanın maç yayını programını. Hangi maçlar olduğuna, hangilerini seyredeceğine bakarsın. İşlerini, görüşmelerini önemli maçlara göre ayarlamaya çalışırsın. Fırsat bulduğunu seyredersin. Maça gideceksen formanı hazırlar, arkadaşlarla plan yaparsın. Geri kalan zamanı nasıl değerlendirsem, kiminle buluşsam, ne okusam diye düşünürsün.

 

Sonra, çayını yudumlarken bir öğrenirsin ki senin benim gibi insanlar, senin benim yaptıklarımızı yaparken ölmüşler, yaralanmışlar. Arkasındaki gerçeği hiçbir zaman tam anlamıyla bilemeyeceğimiz hesaplar yüzünden ölmüşler. Gözü dönmüşlerin patlattığı bombalar yüzünden ölmüşler. Gezerken, alışveriş yaparken, manava, bakkala giderken ölmüşler. Dünyanın bir ucundan gelip Taksim'de ölmüşler. Yok yere ölmüşler. Hem de bu kadar çok ihbar varken, güvenlik seviyesi bu kadar arttırılmışken. Yabancı ülkeler bile Türkiye'deki vatandaşlarını uyarırken İstanbul'un göbeğinde patlayan bir bombayla ölmüşler.

 

Bırakın sporu, her şey bir anda anlamsızlaşıyor. Tek beklediğin masum canların korunması ve  güvende olduğun duygusunu yaşayabilmek oluyor. Aklı selim insanların çıkıp bir şeyler söylemesini bekliyorsun ama nafile. Her açıklamanın, her eylemin altında bir skandal daha yatıyor. Bırakın yetkili makamların açıklamalarını, sosyal medyada, özellikle Twitter'daki yorumlara baktığınızda aslında durumun ne kadar içler acısı bir halde olduğuyla daha da yüzleşiyorsunuz. İsrail vatandaşlarının ölmesine sevinen mi ararsınız, her gördüğünü terörist ilan eden mi? Ne ararsanız var. Balık baştan kokar derler ya bizim balık çoktan çürümüş.

 

Pazar günüyse, valiliğin uyarısı sonrasında Galatasaray - Fenerbahçe derbisi ertelendi. Gerçi, TFF yine skandal bir karara imza atıp maçı seyircisiz oynatmaya çalıştıysa da doğru olan oldu. Her şeyi oldu bittiye getirme alışkanlığından olacak. Ertelemenin ardındansa kamuoyunun odağında bu ertelemenin Galatasaray'a mı yoksa Fenerbahçe'ye mi yarayacağı var. Aziz Yıldırım mı istemiş ertelemeyi yoksa Dursun Özbek mi? Yok Fenerbahçe'nin motivasyonu yüksekmiş, yok Galatasaray çok hazırmış.... Konuşulanlar bunlar. Sanki alınacak o üç puan, ya da şampiyonun kim olduğu maçın ertelenmesinin sebebinden daha önemliymiş gibi. Bütün bu kaosun içerisinde tek dert, ertelemenin fikstürü nasıl etkileyeceği.

 

Peki, biz bu süreçte ne yapıyoruz? Nefreti bırakıp, barış ve sevgi tohumları mı ekiyoruz? Bizim gibi düşünmeyen insanları anlamaya mı çalışıyoruz? Bu süreci yönetemeyenlere baskı yapıp sesimizi mi duyuruyoruz? Yalan yanlış, taraflı ve yönlendirici yayın yapan medyayı düzelmesi konusunda mı zorluyoruz? İnsanları hipnoza sokan televizyon programlarından mı kurtuluyoruz? Çarpık eğitim sisteminin çocukları körleştirmesine ses çıkarıp onları daha fazla okumaya mı yönlendiriyoruz? Kaybettiğimizde rakibimizin elini sıkıp, tebrik mi ediyoruz? Biz daha kendi içimizde barışamıyor, yıllardır birbirimizin stadına taraftar götürmekten korkuyoruz ya da birileri tarafından korkutuluyoruz.

 

Bombalar patlıyor ve insanlar ölüyor. Masum insanlar. Senin benim gibi insanlar. Biz böyle olduğumuz sürece de ne yazık ki patlamaya devam edecekler.  

Makale tipi: 

BENZER İÇERİK

Eh aslında geçen hafta veda kesinleşmişti de işte yine de bir umut bekledik....
Başlığa cevabım, güzelmiş. Ve fakat hala golcü değil de santrafor diyoruz. Hala...
Göztepe deplasmanında 3 puan alındıktan sonra gidilen Alanya’da beraberlik aldı...
Maç yazısı yine geç çıktı ama zaten içinde maç yok. Hem bir de doğum günümdü...
Seviyoruz ya futbolu, işte romantikliği de burada başlıyor. Taraftar olmak...
burası Paris olabilir
Güzel şeydir bisiklete binmek. Neredeyse her çocuk, sınıf geçince alacağı...

Aforizma

Pek dindar birisi değilim. İspanya'da sahaya çıkan 22 oyuncu da istavroz çıkarır. Eğer bir işe yarasaydı tüm maçlar berabere biterdi.

Johan Cruyff

ÜYELİK

Güncel

Spor Toto Süper Lig'in lideri Beşiktaş'ta bu sezon gösterdiği performansla, eski günlerine...
Beşiktaş, ligin bitimine 3 hafta kala 73 puanla zirvenin tadını çıkarıyor.   Zor geçmesi...
Beşiktaş'ta 3'er sarı kartı olan Gomez ve İsmail gibi Kayseri maçını hasarsız...
“Gereksiz bir şekilde topa çok fazla sert vurdum ve atışı gole çeviremedim. Bu son olsun... Bir...
“Yarışta ipler elinizde mi” sorusuna, Güneş’ten ilginç çıkış: "Biz ip atlamıyoruz, top oynuyoruz....