BURSASPOR – BORUSSİA DORTMUND

BURSASPOR – BORUSSİA DORTMUND

Lig radyo ekibi olarak 2 gün Bursa sokaklarından yayın yaptık ve oldukça büyük ilgiyle karşılaştık. Öncelikle Bursa’da bizi dinleme nezaketinde bulunan dostlara Lig radyo ailesi adına teşekkür ederim.

Bursa ziyaretimizde Bursaspor yönetim kurulu ve başkan Ali Ay’ı da ziyaret etme ve yayına alma şansı bulduk. Başkan Ali Ay “öncelikli hedeflerinin mali yapıyı dengelemeyi ve bu dengeleme için de en önemli projelerinin alt yapı” olduğunu bizlere de belirtti. Başkan sözlerine “bu dengeyi sağlamak için de en büyük isteğim/hayalim önümüzdeki yıldan itibaren a takım kadrosunda alt yapıdan 3 – 4 futbolcu bulundurmak ve böylelikle transfere de az para harcamak ” diyerek devam etti.

Başkanın bu sözleri Bursaspor için çok kıymetli ama hayali gerçeğe dönüştürmek için sadece iyi niyet yeterli değil. Evet Bursaspor öz kaynak olarak oldukça zengin ve alt yapı çıkışlı oyuncularının çoğu değişik kulüplerin çatısı altında önemli performanslar gösteriyorlar lakin söz konusu değişim için  bir Bursaspor Anayasası hazırlamak ve yürürlüğe koymak şart; “ alt yapıdan gelen en az 1 oyuncuyu sezonun yarısında ilk 11 başlatmak”. Tabi alt yapı çıkışlı 3 – 4 oyuncuyu özellikle bizim gibi oryantalist spor kültürüne sahip ülkelerde hemen “ a “ takıma katmak oldukça zor. Çok sağlam alt yapı geleneğe sahip olan kulüpler için 3-4 oyuncuyu a takım bünyesine çıkarmak kolay ama Bursaspor’un adımlarını planlı bir şekilde atması ve bu işi gerçekleştirmek için u15 ve u18 takımları arasında bir süreç başlatması gerekmekte.  Süreci FGM yetkililerinin ön gördüğü şekilde anlatmak gerekir ise; “2016-2017 sezonunda u15 takımındaki 2 veya 3 oyuncuyu u16 takımına dahil etmek ve bu işlemi u16 /u17/u18 takımları arasında da gerçekleştirerek sürece hareketlilik kazandırmakla ilk adımları atmak. Bu  yaş kategorilerindeki özel oyuncular için son durağı  u18 takımları olarak belirlemek ve  U18 kategorisinde gösterdikleri performansların değerlendirilmesi sonrası bu oyuncuları kademeli olarak a takım bünyesine dahil etmek, ki a takım bünyesine ilk yükselen oyuncu ile 4 yıl sonra a takıma dahil edilecek oyuncu arasında oyun kültürü ve yaş dengesi sağlanabilsin ve süreç devamlılık kazansın, yeterli görülmeyenler için yetiştirici kulüplerle anlaşıp oyuncuları hazır hale getirmek veya gittikleri kulüplerde futbol pazarına çıkarıp satışından maddi getiri sağlamak.

Bu süreçte Bursaspor’u bekleyen en büyük tehlike, başkanın hayalini gerçekleştirebilmek adına belki de henüz melekeleri yeterli olmayan 4 – 5 oyuncuyu apar topar a takıma dahil etmek olacaktır. Alt yapı konusunda ülkece sıkıntı çektiğimiz için iyi değerlendirme yapılması gereken noktalarda hassas davranıp bu hassasiyetten sebep öznel davranabiliyoruz. Bu öznelliğin getireceği tehlikelerden uzak durmak ise yine Bursaspor camiasın elinde. Başkan Ali Ay 3T – tanı – teşhis – tedavi- kuralının ilk iki şartını yerine getirmiş durumda. Üçüncü şart için ise ihtiyaç “SABIR”…

BENZER İÇERİK

Maç Cuma akşamı oynandı ve ben maç yazısını aşırı sıvı alımından dolayı ertesi...
Hayatımda gördüğüm en sıkıcı Dünya Kupasıydı, hala da öyle. Bütün takımlar...
Meksika ’86 denince ilk aklıma gelen Maradona oluyor. Maradona’nın büyüklüğünü...
  İşte en çok sevdiğim, en iyi hatırladığım kupaların ilki. İlk göz...
Capo 11 yaşında. En az hatırladığım Dünya Kupasıdır. Maçlar bizim saate göre...
Her dünya kupasında ille kupanın tarihini anlatan belgeseller, kitaplar...

Aforizma

Topa sol ayağıyla vuramaz, kafa vuruşu yapamaz, top çalamaz ve öyle çok da gol atmaz. Bunların dışında fena değildir. (David Beckham için)

George Best

ÜYELİK

Güncel

Beşiktaş, ligin bitimine 3 hafta kala 73 puanla zirvenin tadını çıkarıyor.   Zor geçmesi...
Beşiktaş'ta 3'er sarı kartı olan Gomez ve İsmail gibi Kayseri maçını hasarsız...
“Gereksiz bir şekilde topa çok fazla sert vurdum ve atışı gole çeviremedim. Bu son olsun... Bir...
“Yarışta ipler elinizde mi” sorusuna, Güneş’ten ilginç çıkış: "Biz ip atlamıyoruz, top oynuyoruz....
Süper Lig'in 31. haftasında Kayserispor'u 4-0'la geçen Beşiktaş, bitimine 3 hafta kala 73 puanla...