Galatasaray-Göztepe: 3-1 Nerede Kalmıştık?

Galatasaray-Göztepe: 3-1 Nerede Kalmıştık?

Yav başka bir başlık olabilir mi? Yarın bütün gazeteler yandaş basın gibi aynı başlıkla çıkacak tabii ki.

Fatih Terim, Türk futbol tarihinin en başarılı, kariyerli ve dünyada en çok tanınan futbol adamı. Futbolculuğundan beri çok severim hocayı.

Galatasaray’a gelmesinden daha doğal bir şey yok. Galatasaray’ı ondan başkasının çalıştırması saçmalık. İmza töreninde söylediği gibi, Galatasaray’da olmamasında kendi hataları da var. Bazı sevdiğim Galatasaraylı arkadaşlarım hocayı hainlikle, kulübü satmakla suçluyor. Aynı fikirde değilim. Bu algı farklılığı nasıl oluşuyor? Size o zaman yaşananları kim anlattıysa ona göre değişiyor, bir de anlatıcıya olan inancınız, güveniniz.

Neyse, bu toplara girmeye gerek yok. Sonuçta Fatih Terim artık Galatasaray’ın teknik direktörüdür.

Hoca iki günde ne yapabilirdi ki? Maçtan önce, ilk olarak duran top savunması çalıştık demiş. Haftalardır yazıyorum, takımın çok fazla duran top savunması çalışması gerekiyor diye. Bugün yanlış görmediysem bütün kafa toplarını Galatasaraylı’lar vurdu. Kornerlerde, yandan frikiklerde. Hatta Muslera bir kornerde çıkıp topu aldı. Uzun zamandır görmemiştik.

Duran top olayı güzel. Hocanın yapacağı şeyler kısıtlıydı elbette. Demoralize olan takımı ve taraftarı ayaklandırdı. Hocanın en iyi bildiği şeylerden biridir. Takımın hepsi sosyal medyadaki Terim coşkusunu gördü tabii ki. E zaten hocayı tanıyorlardır da. Takımın oyundan kopmadığını, mental olarak düşmediğini gördük. Hoca böyle bir şeye izin vermez zaten.

Florya’daki çiçeğe, duvarın rengine karıştığı gibi, tacın kime atılması gerektiğini de söylüyor Hoca.

Hoca’nın yapabileceği şeylerden biri de oyunu okuyup, doğru zamanda doğru oyuncu değişikliklerini yapmak olacaktı. İlk yarıda sürpriz Garry sakatlığında hiç macera aramadan benzer tipteki oyuncu Yasin’i alarak devam etti.İlginçtir Garry de Yasin de gol attı.

Görülen o ki, Hoca işini hiç bırakmamış. Bütün takımları incelemeyi sürdürmüş. Zaten Milli Takım hocalığından yeni ayrıldı sayılır. Hocam hazır geldi. Galatasaray tribünlerini de özlemiş belli ki. Maç içindeki coşkusu şahaneydi. Göztepe savunmasındaki açığı biliyordu muhtemelen. Gomis bugüne kadar goller attığı maçlardan bile etkili oynadı. Feg de öyle.

Yalnız, hakemlerin durumu hocayı zorlayacak gibi duruyor. Verilenler, verilmeyenlerle çok kötü bir maç yönetti adam. Fauller yarattı falan filan. Hoca daha ilk maç diye kenarda fazla bir şey yapmadı sanırım ama, ilerleyen zamanlarda Hoca’yı tutamazlar.

Devre arasında takıma ne istediğini ezberletecektir. Zaten kadro yapısı tam Hoca’nın sevdiği tarzda futbol oynamaya uygun. Teklifi kabul etmesinin en büyük sebeplerinden birinin bu kadro yapısı olduğunu sanıyorum. İşini hiç bırakmadığı için, kimleri transfer etmek istediğini de biliyordur.

İkinci devre Galatasaray için çok daha iyi olacak gibi görünüyor.

Eklemeden geçemeyeceğim, Maicon’un frikiği müthişti. Bazı arkadaşlar frikikleri Maicon atsın demişti, oradan bekliyordum böyle bir vuruş. Ama frikik atan stoper fikrine alışamadım. Bu da benim eskiden gelen stoper=kazma fikrimden kaynaklanıyor tabii ki. Kjaer, Luiz falan gibi iyi frikik atan stoperler var. Artık bizim de oldu bunlardan bir tane.

Göztepe'yi de Tamer Hocayı da kutlamak lazım. Taş gibi takımlar. Tamer Hocanın maç sonundaki konuşmaları çok kaliteli bir insan ve hoca olduğunu gösteriyor. Galatasaray'a kendi sahasında kafa tutmak kolay değil, güçleri yetmedi. 

Makale tipi: 

BENZER İÇERİK

Maç Cuma akşamı oynandı ve ben maç yazısını aşırı sıvı alımından dolayı ertesi...
Hayatımda gördüğüm en sıkıcı Dünya Kupasıydı, hala da öyle. Bütün takımlar...
Meksika ’86 denince ilk aklıma gelen Maradona oluyor. Maradona’nın büyüklüğünü...
  İşte en çok sevdiğim, en iyi hatırladığım kupaların ilki. İlk göz...
Capo 11 yaşında. En az hatırladığım Dünya Kupasıdır. Maçlar bizim saate göre...
Her dünya kupasında ille kupanın tarihini anlatan belgeseller, kitaplar...

Aforizma

Önce sola çektim, o da sola geldi. Sonra sağa çektim, o da sağa geldi. Sonra tekrar sola çektim ve o sosisli almaya gitti.

Zlatan İbrahimoviç

ÜYELİK

Güncel

Beşiktaş, ligin bitimine 3 hafta kala 73 puanla zirvenin tadını çıkarıyor.   Zor geçmesi...
Beşiktaş'ta 3'er sarı kartı olan Gomez ve İsmail gibi Kayseri maçını hasarsız...
“Gereksiz bir şekilde topa çok fazla sert vurdum ve atışı gole çeviremedim. Bu son olsun... Bir...
“Yarışta ipler elinizde mi” sorusuna, Güneş’ten ilginç çıkış: "Biz ip atlamıyoruz, top oynuyoruz....
Süper Lig'in 31. haftasında Kayserispor'u 4-0'la geçen Beşiktaş, bitimine 3 hafta kala 73 puanla...