Sporcu Çocuklar ve Aileleri

Sporcu Çocuklar ve Aileleri

 

Profesyonel sporculuk artık, neredeyse tüm ailelerin çocukları için hayal ettikleri mesleklerden biri oldu. Futbolcuya kız verilmeyen zamanlardan, en gözde damatların profesyonel sporcu olduğu günlere geldik. Yüksek paralar kazanma fırsatı ve çocuklarının geleceklerini erken yaşta garanti altına alabilme düşüncesi, ailelerin çocuklarını spora yönlendirmesindeki en önemli faktör. Bu durum, çocuk yaştaki on binlerce sporcunun akranları ile büyük bir yarış içerisine girmesine neden oluyor. İlköğretim çağındaki çocuklar sıkı antrenman programları, maçlar, okul, sosyal yaşam koşturmacası içinde belki de boylarından büyük bir stresin altına giriyorlar. Bu tempo sporculuğun doğasında var, başarmak fedakarlıkla doğru orantılı. Ancak ailelerin bu süreçteki tavrı çocuğun ilerlemesinde ya da bu stresle başa çıkabilmesinde direkt olarak etkili.

 

Uğur Kırgöz'le birlikte sporcu koçluğuna başladığımız günden beri birçok çocukla bire bir çalışma, bir çok aileyi yakından tanıma fırsatı bulduk. Hayaller, hedefler, dertler, karşılaşılan güçlükler oldukça paralel. Her aile, çocuğunun başarabilmesi için özveride bulunuyor, kendi yöntemleriyle çocuğuna destek olmaya çalışıyor. Bunu, başarabilenler de var kaş yapayım derken göz çıkaranlar da. Bu yazı da bizim sporcu koçluğu sürecinde genç sporcularla ilgili gözlemlediklerimiz ve ailelerin tutumları ile ilgili.

 

Çocuklar için spor, ilk olarak oyundur. Keyif aldıkları için oyun oynarlar dolaylı olarak da spor yaparlar. Yetişkinlerin baskısı olmadığı sürece 'kazanmak' onlar için bir ek sonuçtur. Kaybettiklerinde onları küçümsemeyin, iyi yaptıkları şeyler için takdir edip yapamadıklarını yargılamadan fark etmelerine yardımcı olun.
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki cesaretlendirme eleştiriden çok daha fazla olumlu sonuç doğurmakta. Sporun temeli de oyun ve mücadeledir. Mücadeleleri için onları takdir edip cesaretlendirin.
Çok yetenekli bir çocuk spor yapmaktan kaçınabilir. Onu zorlamak yerine bu davranışının altındaki sebepleri anlamaya çalışmak daha olumlu sonuçlar verecektir. Zorlamak onu spordan uzaklaştıracakken, anlaşılmak spor yapma isteğini arttırabilir.
Çocukların yaşları gereği özendikleri, yapmak istedikleri şeyleri kısıtlamayın. Yaptığı spor yüzünden kısıtlanma hissi sporcu olma isteğini olumsuz etkileyebilir.
Çocuğun değişik hobiler edinmesine izin verin. Hobileri, spora ayıracağı zamanı ve önemi düşürecek bir uğraş gibi değil yaptığı spora katkı sağlayacak zihinsel gelişim olarak değerlendirin. Örneğin müzikle uğraşmak sporcunun analitik zekasını ve hızlı düşünme becerisini geliştirir ve saha içerisinde bir çok avantaj sağlayabilir ya da başka bir hobi stresle mücadele etmesini sağlayabilir.
Eğitimcilerin, antrenörlerin değerini ve önemini göz ardı etmeyin. Bilgi ve becerilerine güvenin. Özellikle sporcunun yanında onları sorgulayıp, küçümsemeyin. Bu tutum, çocuğun o kişilerden öğrenebilme yolunu kapatacaktır.
Çocuğun öğrenmeye açık olmasını destekleyin. Bir sporcu bütün profesyonel yaşamı boyunca ancak öğrenmeye ve kendini geliştirmeye açık olarak daha iyi noktalara gelebilir.
Hata yapmasını doğal karşılayın.
Çabanın ve takım ruhunun en az kazanmak kadar önemli olduğunu öğretin.
Hedefleri konusunda gerçekçi olun. Sizin hayallerinizle onun hedeflerini karıştırmayın.

• Gencin her zaman kurallara uyarak spor yapmasını destekleyin. Dürüst oyuna (Fair-play) sadık mücadeleyi öğretin ve destekleyin.

• İyi birer rol model olun. Unutmayın ki insanlar sözlerden çok davranışlardan etkilenirler. 

 

Film tavsiyesi: Trumbo (2015) - Jay Roach

Kitap Tavsiyesi: Sahilde Kafka - Haruki Murakami

Albüm Tavsiyesi: Wake Up Everybody - Harold Melvin

 

BENZER İÇERİK

Şampiyonlar Ligi, dünyanın en zor futbol sahası. Burada kendini test etmeyen...
İlk yarısı uyutucu, sıkıntı verici bir maçken ikinci devresi Galatasaray’ın...
Yazılarıyla sitemize renk katan, bir dönem gençliğinin basketbolu sevmesini...
Evet felaket bir Galatasaray izledik. Neresinden başlasam maçı anlatmaya....
Fark sadece skor değil. 6-0 güzel skor. Hele geçen sezon ki gibi Alanya...
Sezonun ilk iç saha maçı. Tribün cezaları, bayram tatili falan derken tribünler...

Aforizma

İnsanlar benim kendim ve para için oynadığımı söylüyor. Oysa ki ben, babam benimle gurur duysun diye oynuyorum.

Cristiano Ronaldo

ÜYELİK

Güncel

Spor Toto Süper Lig'in lideri Beşiktaş'ta bu sezon gösterdiği performansla, eski günlerine...
Beşiktaş, ligin bitimine 3 hafta kala 73 puanla zirvenin tadını çıkarıyor.   Zor geçmesi...
Beşiktaş'ta 3'er sarı kartı olan Gomez ve İsmail gibi Kayseri maçını hasarsız...
“Gereksiz bir şekilde topa çok fazla sert vurdum ve atışı gole çeviremedim. Bu son olsun... Bir...
“Yarışta ipler elinizde mi” sorusuna, Güneş’ten ilginç çıkış: "Biz ip atlamıyoruz, top oynuyoruz....